Forum Pod Niebieską Gwiazdą Strona Główna

Pod Niebieską Gwiazdą
Forum.. o wszystkim i o niczym.. Czyli.. Róbta co chceta, ale w granicach zdrowego rozsądku.
 

Antykoncepcja

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Pod Niebieską Gwiazdą Strona Główna -> Tabu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mistique
Wirująca GalaktykaDołączył: 09 Lut 2007
Posty: 643
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Łódź-Górna

PostWysłany: Pią 19:28, 09 Lut 2007    Temat postu: Antykoncepcja


Cytat:
Antykoncepcja (anti conceptio – przeciw poczęciu) – wszelkie działania mające na celu zapobieganie niezaplanowanemu poczęciu dziecka w trakcie stosunku płciowego.

Skuteczność metod antykoncepcyjnych określa się w medycynie za pomocą wskaźnika Pearla. Wskaźnik ten określa statystycznie jaki procent kobiet zajdzie w ciążę przy właściwym stosowaniu danej metody przez rok. Wskaźnik 100 oznacza, że metoda jest zupełnie nieskuteczna, zaś wskaźnik 0, że jest absolutnie skuteczna. Jedyną skuteczną metodą antykoncepcji jest abstynencja seksualna[1]. Nawet sterylizacja nie daje 100% pewności, choć jej wskaźnik Pearla wynosi 0,5. Metody antykoncepcyjne dzielą się na: tzw. naturalne, mechaniczne, chemiczne, hormonalne, wkładki domaciczne, sterylizację i pozostałe.

Według definicji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), za antykoncepcję można uznać tylko to, co nie wymaga od partnerów zaniechania współżycia (choćby na kilka dni).


Antykoncepcja jest tematem kontrowersyjnym, ponieważ z jednej strony pewne środowiska religijne uważają ją za dopuszczalną, inne natomiast - za moralnie niedopuszczalną. Chociaż większości krajów na świecie w świetle prawa jest w większym lub mniejszym stopniu legalna (oprócz niektórych państw arabskich i Korei Północnej), to część metod antykoncepcyjnych jest potępiana przez wiele religii. Kościół katolicki, Kościoły prawosławne, część Kościołów protestanckich i Islam popierają tylko metody naturalnego planowania rodziny, a wszelkie inne odrzucają jako sprzeczne z Biblijną/Koraniczną koncepcją osoby i płciowości ludzkiej.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Mistique
Wirująca GalaktykaDołączył: 09 Lut 2007
Posty: 643
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Łódź-Górna

PostWysłany: Śro 13:42, 04 Kwi 2007    Temat postu:

Antykoncepcja naturalna

Metoda Billingsów - ocena śluzu szyjkowego

wskaźnik Pearla: 1 - 25
Kiedy skończy się miesiączka, ilość wydzieliny w pochwie jest niewielka, a powodem jest zmieniający się poziom hormonów płciowych. To tzw. okres suchy, niepłodny, co nie sprzyja żywotności i aktywności plemników.
Trwa on średnio 4 dni. Początek okresu płodnego sygnalizuje obfitszy śluz, początkowo gęsty o zabarwieniu białożółtym, zarówno w pochwie, jak i w przedsionku pochwy.
Następnie zmienia się on w przejrzysty, lepki, rozciągliwy, przypominający białko jajka. Szczyt płodności przypada w połowie cyklu. Ostatni dzień obecności takiego śluzu w pochwie to dzień jajeczkowania. Po owulacji śluz znowu staje się gęsty, matowy i nie daje się wyciągać w nitki. Należy jeszcze odczekać 3 dni i można współżyć aż do następnej miesiączki. Wtedy zaczyna się drugi w czasie cyklu okres niepłodności.


Metoda termiczna

wskaźnik Pearla: 1 - 20
W czasie jajeczkowania wzrasta poziom progesteronu - hormonu, który sprzyja utrzymaniu ewentualnej ciąży. Jednocześnie zwiększa on ciepłotę ciała. W dniu owulacji temperatura gwałtownie podnosi się o 0,5 - 1C i stopniowo obniża się aż do wystąpienia miesiączki. Trzeba więc codziennie rano, jeszcze przed wstaniem z łóżka, sięgnąć po termometr. Wyniki najlepiej odnotowywać na papierze milimetrowym, wtedy dzień owulacji uwidoczni się na wykresie, jako linia gwałtownie wznosząca się do poziomu ponad 37C. 5 dni przed tym skokiem temperatury i 4 dni po nim to okres zalecanej wstrzemięźliwości w kontaktach seksualnych.

Metoda termiczna polega na systematycznym, codziennym mierzeniu i dokładnym zapisywaniu temperatury ciała (tuż po przebudzeniu i zawsze tym samym termometrem). U zdrowej kobiety w czasie jajeczkowania ciepłota ciała nieznacznie spada, a następnie podnosi się, często nawet do 37,5C. Przez całą drugą połowę cyklu utrzymuje się na tym poziomie. Od 3 dnia podwyższonej temperatury zaczyna się okres niepłodny. Na początku stosowania metody termicznej należy przez co najmniej sześć cykli współżyć tylko po owulacji.

Stosowanie metody termicznej znacznie ułatwia aparat Bioself 2000. Podnosi również skuteczność tej metody do 97%. Jest to elektroniczny termometr z komputerem. tak zaprogramowany, by eliminował ewentualne błędy przy pomiarze temperatury oraz interpretacji jego wyników. Aparat sam dostosowuje się do zmian cyklu i pozostaje dokładny nawet wówczas, gdy cykle są nieregularne. Naciskając odpowiedni przycisk, kobieta może w każdej chwili odczytać informację o płodności w danym dniu. Przyrząd ten można kupić w aptece.


Zalety

* metoda dla stałych partnerów będących w ustabilizowanych związkach


Wady

Metody tej nie można stosować:

* w okresie poporodowym
* w czasie karmienia piersią
* podczas przeziębienia
* gdy kobieta jest zmęczona
* w czasie chorób z gorączką
* po nieprzespanej nocy
* u bardzo młodych kobiet przed zakończeniem okresu pokwitania
* w okresie pokwitania


Metoda termiczno-objawowa

wskaźnik Pearla: 3 - 35
Metoda ta łączy mierzenie temperatury, obserwację zmian wyglądu śluzu i badanie szyjki macicy. W fazach niepłodnych szyjka macicy jest twarda, skierowana ku tyłowi. Jej zewnętrzne ujście jest zamknięte. W okresie płodnym szyjka staje się miękka, lekko uniesiona do przodu a miejsce szyjki ku górze i rozwarte na szerokość opuszki palca. Badania ujścia szyjki macicy powinien nauczyć lekarz z poradni planowania rodziny.
Przy ustalaniu początku okresu płodnego wybierasz wcześniejszy objaw, który zauważysz: rozpulchnienie szyjki macicy, podwyższoną temperaturę lub dający się wyciągać w nitki śluz szyjkowy. Natomiast koniec okresu płodnego sygnalizuje całkowity zanik wszystkich objawów świadczących o płodności.


Zalety

* metoda dla stałych partnerów będących w ustabilizowanych związkach


Wady

Metody tej nie można stosować:

* w okresie poporodowym
* w czasie karmienia piersią
* podczas przeziębienia
* gdy kobieta jest zmęczona
* w czasie chorób z gorączką
* po nieprzespanej nocyAntykoncepcja mechaniczna

Prezerwatywa

wskaźnik Pearla: 3,9 - 13,8
Prezerwatywy są jedynym środkiem antykoncepcyjnym używanym przez mężczyzn. Chronią przed ciążą skuteczniej, gdy są stosowane łącznie z globulkami czy kremem niszczącym plemniki.

Prezerwatywy wymagają odpowiedniego przechowywania. Ciepło, wilgoć i światło niszczą lateks, z którego są wykonane. Większość prezerwatyw ma na czubku zbiorniczek na spermę. Są cienkie i coraz częściej nawilżane lub ze środkiem plemnikobójczym.

Zalety:
Łatwo dostępne, tanie, można je kupić bez recepty, są łatwe w użyciu, a samo zakładanie prezerwatywy może zostać wkomponowane w grę wstępną, chociażby dlatego, że są produkowane w różnych kształtach, mają różne smaki, zapachy, a niektóre poprzez umieszczenie na nich specjalnych wypustek, mogą dawać kobiecie dodatkowe bodźce.

Wady:
Tu można wymienić możliwość osłabienia doznania seksualnego mężczyzn, a niektórym osobom przeszkadza, że trzeba przerwać grę miłosną, żeby założyć prezerwatywę.

Informacje:
Środki takie jak wazelina, oliwki czy kremy kosmetyczne niszczą lateks, z którego jest zrobiona prezerwatywa. Przy suchości pochwy zalecane jest używanie prezerwatyw pokrytych dodatkową ilością środka nawilżającego. Do nawilżenia prezerwatywy można używać tylko środków, które mają podłoże wodne, a nie tłuszczowe.


Kapturki, krążki dopochwowe

wskaźnik Pearla: 6 - 18
Podobnie jak prezerwatywa, środki te są barierą dla plemników. Kapturki są u nas trudno dostępne, w Europie jest to środek bardzo popularny. Pokryty kremem plemnikobójczym krążek zakłada się na 2 godziny przed stosunkiem, wyjmuje 6 - 12 godzin po stosunku.

Prawidłowego zakładania uczy lekarz lub położna, także dobierają odpowiedni rozmiar tak, aby szczelnie osłaniały szyjkę macicy. Te mechaniczne zapory uniemożliwiają przejście plemników z pochwy do macicy i dalej, do jajowodów. Skuteczność krążków i kapturków wzrasta do 90%, jeśli kobieta jednocześnie używa któregoś ze środków plemnikobójczych.


Wkładki domaciczne

wskaźnik Pearla: 0,2 - 1
Zwane są popularnie spiralami, chociaż od 20 lat nie mają już takiego kształtu. Przypominają literę T lub cyfrę 7. Wykonuje się je z miedzi i polietylenu, czasem z dodatkiem srebra. Przez pewien czas uznawano wkładki za środek wczesnoporonny: obce ciało umieszczone w macicy miało nie pozwalać zagnieździć się zapłodnionemu jajeczku lub je niszczyć. Najnowsze badania udowadniają jednak, że do zapłodnienia w ogóle nie dochodzi, ponieważ:

* miedź, z której wykonana jest spirala, zmniejsza ruchliwość plemników. Nie mają one szansy dotrzeć do jajowodu i zapłodnić komórki jajowej

* niektóre wkładki zawierają dodatkowo pojemniczek z hormonem
(gestagenem), który uwalnia się stopniowo do jamy macicy. Zagęszcza on śluz szyjki macicy, co znacznie utrudnia plemnikom dotarcie do komórki jajowej


Dla kogo wkładki ?

Tę metodę antykoncepcji odradza się zwykle kobietom, które nie rodziły poleca zaś tym, które już urodziły dziecko i nie chcą lub nie mogą stosować pigułek hormonalnych. Różnorodność kształtów i rozmiarów wkładek pozwala lekarzowi dobrać tę najlepszą dla pacjentki. Założenie spirali zawsze musi być poprzedzone wykonaniem dokładnych badań ginekologicznych dla niektórych kobiet sam moment zakładani wkładki nie jest przyjemny, zdarza się że pacjentka odczuwa ból jeszcze przez kilka dni. Decyzje o możliwości założenia wkładki podejmuje lekarz wspólnie z pacjentką.

Zalety

* wysoka skuteczność
* działa natychmiast po założeniu, bez względu na to, czy założona jest po raz pierwszy, czy kolejny
* w każdej chwili można z niej zrezygnować


Wady

* czasami wywołuje dłuższe i obfitsze miesiączki
* nieznacznie zwiększa ryzyko zakażenia narządów rodnych
* złe założenie może zakończyć się ciążą lub uszkodzenia ściany macicy
* niektóre kobiety mają opory psychiczne przed obecnością obcego ciała w macicy
* po założeniu wkładki należy się przez tydzień, do czasu badania kontrolnego powstrzymać od współżycia
* w czasie miesiączki nie zaleca się stosowania tamponów, ponieważ w niewielkim stopniu zwiększają możliwość stanów zapalnych narządów rodnych.Antykoncepcja chemiczna

Globulki i kremy plemnikobójcze

wskaźnik Pearla: 2 - 30
Globulkę wkłada się do pochwy na 10 - 15 minut przed stosunkiem. Globulka rozpuszcza się, powstaje pianka z nonoxynolem-9, który unieruchamia, a następnie niszczy plemniki. Kolejny stosunek wymaga użycia następnej globulki.

Krem wprowadza się do pochwy za pomocą specjalnego aplikatora dołączonego do opakowania. Jest skuteczny natychmiast. Działa 6 godzin, można go więc zaaplikować wcześniej. Stosunek po 6 godzinach wymaga następnej porcji kremu.

Zalety

* obojętne hormonalnie
* łatwe w stosowaniu
* dostępne bez recepty
* zapobiegają zapaleniu pochwy
* zmniejszają ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową


Wady

* mała skuteczność o ile nie są stosowane ze środkiem mechanicznym
* czasami wywołują pieczenie lub uczucie nieprzyjemnego ciepła
* zdarzają się uczulenia
* globulki obficie się pienią, co również powoduje pewien dyskomfort
* trzeba je wkładać do pochwy na kilkanaście minut przed stosunkiem, a to może zakłócić grę miłosną.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Mistique
Wirująca GalaktykaDołączył: 09 Lut 2007
Posty: 643
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Łódź-Górna

PostWysłany: Śro 13:45, 04 Kwi 2007    Temat postu:

Antykoncepcja hormonalna

Pigułka hormonalna

wskaźnik Pearla: 0,2 - 1
Działanie dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych polega na blokowaniu jajeczkowania co dzieje się na poziomie przysadki mózgowej. Ze względu na mechanizm działania oraz konieczność uwzględnienia sytuacji zdrowotnej kobiety, tabletki hormonalne może zapisać tylko lekarz. On również decyduje o ich rodzaju. Przyjmowanie tabletek musi odbywać się pod ścisłą kontrola lekarską. W opakowaniu znajduje się 21 tabletek lub 3 x 21. Pierwszą zażywa się pierwszego dnia miesiączki, a kolejne codziennie, najlepiej o tej samej porze.
Po skończeniu opakowania robi się 7 - dniową przerwę, podczas której powinno pojawić się krwawienie (2 - 4 dnia). Po przerwie, niezależnie czy krwawienie nastąpiła, czy nie, należy rozpocząć kolejne opakowanie. Jesteś bezpieczna również w te dni, w które nie przyjmujesz tabletek.

Klasyczne dwuskładnikowe pigułki antykoncepcyjne

Zawierają zarówno estrogeny, jak i progestagen. Jeśli ilość zawartego estrogenu jest mniejsza niż 50 mikrogramów na dobę, lek nosi nazwę preparatu o "niskiej dawce" lub "mikropigułki".

Pigułki jednofazowe o niskiej dawce, które zawierają taką samą ilość zarówno estrogenu jak i progestagenu we wszystkich 21 aktywnych pigułkach są nie tylko skuteczne i dobrze tolerowane, ale również mogą pomóc w problemach kosmetycznych takich, jak trądzik czy przetłuszczanie się włosów.

Pigułki trójfazowe są również preparatami o "niskiej dawce". Cechą specjalną pigułek trójfazowych jest fakt, że zawierają one estrogen i progestagen w dawkach zmieniających się w zależności od dnia przyjmowania..

Pigułki sekwencyjne zawierają jedynie estrogen w pierwszej fazie, oraz estrogen i progestagen w drugiej fazie, podczas gdy pigułki dwufazowe mają również w pierwszej fazie niewielką dawkę progestagenu.

POP (pigułki zawierające jedynie progestagen)

POP czyli minipigułki, zawierają jedynie progestagen i to w bardzo niewielkiej dawce. Skuteczność tej pigułki wynika głównie z działania na błonę śluzową macicy , oraz, co ma jeszcze większe znaczenie, z pogrubienia warstwy śluzu w szyjce macicy.
Niezwykle ważne jest, aby przyjmować pigułki POP dokładnie o tej samej porze każdego dnia.Nagłe zaburzenia wzroku i słuchu, ból w klatce piersiowej, żółtaczka, świąd skóry i migreny to sygnały, że należy natychmiast odstawić tabletki i skontaktować się z ginekologiem.

Zalety

* likwidują przykre objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego
* zmniejszają ryzyko ciąży pozamacicznej, raka trzonu macicy i jajników, zapalenia przydatków, osteoporozy
* łagodzą bóle miesiączkowe, krwawienia są mniej obfite
* mają korzystny wpływ na cerę,


Wady

* niekiedy wywołują różne dolegliwości (bóle i kurcze w łydkach, obrzęki, czasami zapalenie żył, nudności i wymioty, bolesne nacieki dziąseł, bóle głowy, plamy na twarzy)
* przez pierwsze 3 miesiące stosowania mogą występować plamienie drogą rodną
* ich działanie osłabiają niektóre leki (antybiotyki, wątrobowe, nasercowe, przeciwzapalne, przeciw-gorączkowe, przeciwgruźlicze i przeciwpadaczkowe)
* mogą być przyczyną suchości pochwy, szczególnie u kobiet będących w okresie klimakterium
* wymagają dyscypliny przy zażywaniu
* można je kupić tylko na receptęTabletka "po stosunku"

wskaźnik Pearla: 5
Należy ją połknąć w ciągu 72 godzin po zbliżeniu bez zabezpieczenia. Zawiera bardzo dużą dawkę gestagenu, który natychmiast po zażyciu zmienia strukturę błony śluzowej macicy w ten sposób, że zapłodniona komórka jajowa nie może się zagnieździć, blokuje drogę plemnikom, uniemożliwiając ich przedostanie się do jajowodu. Pierwszą tabletkę należy zażyć w ciągu 72 godzin po stosunku, po 8 godzinach jeszcze jedną. Podczas cyklu można zażyć nie więcej niż 4 takie pigułki.


Zalety

* jedyny sposób zapobieżenia ciąży po gwałcie i w sytuacjach nadzwyczajnych, np. gdy podczas stosunku pękła prezerwatywa
* odpowiednia forma antykoncepcji dla kobiet współżyjących sporadycznie

Wady

* bywa zawodna
* zaburza gospodarkę hormonalną ze względu na dużą jednorazową dawkę hormonu
* tylko na receptę

Uwaga

Nie wolno jej traktować tej pigułki jedynego środka zabezpieczającego przed zapłodnieniem. Jest to bardzo silna tabletka homonalna, którą wolno stosować tylko w wyjątkowych sytuacjach


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Rain
UzależnionyDołączył: 24 Lut 2007
Posty: 112
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 1/3
Skąd: Poland-Lodz

PostWysłany: Nie 7:09, 08 Kwi 2007    Temat postu:

Wole sex przerywany i piguly Very Happy

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Mistique
Wirująca GalaktykaDołączył: 09 Lut 2007
Posty: 643
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Łódź-Górna

PostWysłany: Nie 11:33, 08 Kwi 2007    Temat postu:

Sex przerywany ma chyba dość duży wskaźnik Perla Razz A co do piguł.. no nie każdy może z nich korzystać Wink

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Rain
UzależnionyDołączył: 24 Lut 2007
Posty: 112
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 1/3
Skąd: Poland-Lodz

PostWysłany: Nie 11:54, 08 Kwi 2007    Temat postu:


Mistique napisał:
Sex przerywany ma chyba dość duży wskaźnik Perla Razz A co do piguł.. no nie każdy może z nich korzystać Wink

Jestem zdrowy i wesoly..mnie sie ten wskaznik nie tyczy Cool


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Mistique
Wirująca GalaktykaDołączył: 09 Lut 2007
Posty: 643
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Łódź-Górna

PostWysłany: Nie 11:55, 08 Kwi 2007    Temat postu:

HEhehe.. nie?Razz Hmm.. a mnie sie wydaje, ze kobieta sama w ciążę nie zajdzie Razz lol:

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Rain
UzależnionyDołączył: 24 Lut 2007
Posty: 112
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 1/3
Skąd: Poland-Lodz

PostWysłany: Nie 12:56, 08 Kwi 2007    Temat postu:


Mistique napisał:
HEhehe.. nie?Razz Hmm.. a mnie sie wydaje, ze kobieta sama w ciążę nie zajdzie Razz lol:

No wlasnie sama nie zajdzie Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Mistique
Wirująca GalaktykaDołączył: 09 Lut 2007
Posty: 643
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Łódź-Górna

PostWysłany: Nie 16:26, 08 Kwi 2007    Temat postu:

Zakręciłam się Razz

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Pod Niebieską Gwiazdą Strona Główna -> Tabu Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
deoxBlue v1.0 // Theme created by Sopel stylerbb.net & programosy.pl

Regulamin